Restaurace
Tel.: +420 585 002 665
E-mail: snaselrobert@seznam.cz
Ubytování
Tel.: +420 585 002 6655
E-mail: uzlatehomuflona@seznam.cz
Penzion U Zlatého Muflona
Dolní Žleb 941/35
Šternberk 785 01

Hrady a zámky

Hrad Šternberk

Hrad Šternberk. Dva známé hrady – Český Šternberk a Šternberk na Moravě, severně od Olomouce – jsou dílem jednoho muže, a to Zdislava ze Šternberka. Moravský hrad Šternberk se pak stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů. I přes určité zkomolení památky romantickou přestavbou na konci 19. století představuje hrad Šternberk skvělý turistický cíl v oblasti.

Šternberský hrad nabízí návštěvníkům ke shlédnutí unikátní soubor italské a severské raně renesanční malby i ukázky holandského a vlámského barokního malířství. Originály některých vystavených děl jsou obdivovány i ve světových galeriích – petrohradské Ermitáži nebo pařížském Louvru.

Za povšimnutí také stojí vzácná kolekce gotických a renesančních dřevěných plastik, např. reliéf Utrpení sv. Kunhuty je zřejmě jednou z nejstarších dochovaných renesančních dřevořezeb na Moravě. Soubory zlacených kožených tapet a kachlových kamen i nábytkové vybavení od gotiky po empír představují jedinečným způsobem šlechtické interiéry minulých století. Pohled do života moderní šlechty počátku 20. století je prezentován horkovzdušným vytápěním, koupelnami či jídelním výtahem. Neočekávanou památkou z tohoto období je i secesní osobní výtah

Hrad Bouzov

Hrad Bouzov je mezi širokou českou veřejností znám jako prototyp hradu. Poněkud neprávem, protože většina stavebních úprav, která činí Bouzov oním „typickým hradem“ pochází až z počátku 20. století! To ale ví málokdo a snad to ani nevadí. Tak jako tak je hrad Bouzov objekt, který stojí za to navštívit. Navíc je notoricky znám jako dějiště mnohých filmů, zvláště pohádek.

Hrad Úsov

Hrad Úsov (http://www.muzeum-sumperk.cz)  Původní gotický hrad postavený ve stylu francouzského kastelu, náleží mezi nejstarší na Moravě. Je královského založení z první poloviny 13. století, první zmínka o něm spadá do roku 1260. V 15. století byl krátce v držení Šternberků. Lovecko-lesnické muzeum v Úsově je ojedinělým historickým muzeem tohoto druhu ve střední Evropě. Prezentuje lovecké a přírodovědné sbírky v původní lichtenštejnské instalaci z přelomu 19. a 20. století. Exponáty jsou sto let staré v nezměněném stavu. Muzeum je umístěno v zámeckých interiérech někdejšího hradu Úsova.

Chrám Zvěstování Panny Marie

Chrám Zvěstování Panny Marie, dílo významného představitele francouzsky orientovaného rokokového klasicismu architekta F. A. Grimma je výraznou dominantou města a okolí. Je součástí velkého komplexu bývalého augustiniánského kláštera z 1. poloviny 18. století. Klenby kostela zdobí nástropní malby F. A. Sebastiniho (Šebesty). Ke kostelu přiléhá křížová chodba se zachovanými zbytky vrcholně gotických kleneb

Hrad Sovinec

Hrad Sovinec, rodové sídlo pánů ze Sovince, náleží k významným severomoravským památkám. Od 17. do 20. století vlastnil Sovinec Řád německých rytířů. Za třicetileté války byly hradní fortifikace zesíleny a objekt náležel k důležitým pevnostem v oblasti. Na sklonku druhé světové války, r. 1945, zničil hrad Sovinec obrovský požár a do té doby ležel v troskách. Z těžké rány se vzpamatovává dodnes.

Hrad Helfštýn

Hrad Helfštýn, zřícenina hradu nedaleko Lipníka nad bečvou, je známá pořádáním a stálýmu výstavami ručně kovaných plastik, pořádá se zde mezinárodní kovářské fórum - Hefaiston)

Ostatní zámky a hrady

Zpět na Tipy na výlet | Ubytování Šternberk | Restaurace Šternberk | Pobytové balíčky | Kontakt

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů