CategoriesZdraví

Kloubní chrupavka: Jak ji vyživit a obnovit?

kloubní chrupavka

V našem těle se nachází nespočet chrupavek, které zajišťují plynulý a bezbolestný pohyb, pomáhají tlumit nárazy a celkově přispívají k tomu, aby nás během fyzické aktivity nic neomezovalo. Vlivem různých faktorů se však může chrupavka poškodit. Dá se po takovém zásahu znovu obnovit? A pokud ano, jakými způsoby?

Lidské tělo je důmyslně fungující stroj, za jehož dnešní podobou stojí tisíce let evoluce. Tento proces ale ani zdaleka nekončí a dá se očekávat, že za dostatečně dlouhou dobu příroda vymyslí další vylepšení, která nám umožní přežít stále se měnící životní podmínky.

Jedním z problémů, nad kterým v mládí většinou vůbec nepřemýšlíme, je kloubní chrupavka a její správná funkce, díky které můžeme chodit na setkání s přáteli, pracovat a sportovat. Vlivem úrazů, chronických chorob a dalších významných faktorů může začít postupem času ubývat, což v kloubech začne způsobovat nežádoucí tření. Také si ale můžeme chrupavku nedopatřením poranit.

Nemá ale smysl plakat nad škodou, která se již stala. Místo toho je klíčové pochopit, co se vůbec stalo. A následně zjistit, jakými možnými způsoby je možné dopracovat se k tomu, aby pohyb nebyl jen zbytečným trápením.

Co je to chrupavka?

Chrupavka je pojivová tkáň, která se skládá z chondrocytů a extracelulárního matrixu. V těle jich máme takřka nespočet, protože se nachází jak na naší hlavě, tak například v končetinách, v zádech a na mnoha dalších místech. O některých chrupavkách prakticky ani nevíme, a to je přitom máme každý den doslova na očích. K takovým patří například chrupavka, která se nachází v zevní části ucha, či chrupavka v nose. Velké množství jich také máme v kloubech.

Mezi hlavní úkoly chrupavky patří omezení tření a zajištění plynulosti pohybu, protože jinak by naše klouby třely o kosti. Chrupavka v kloubech také dovede poměrně dobře vyrovnávat otřesy, ke kterým dochází například během chůze či při běhu.

Zajímavostí je, že chrupavky měli již polostrunatci a strunatci. Většinou se ale na jejich existenci pohlíží jako na evoluční výhodu, kterou příroda obdařila obratlovce.

Vzhledem k tomu, že chrupavky mají v průběhu života tendenci procházet změnami, je důležité se o ně během celého dospělého života správně starat.

Příznaky problémů s chrupavkou

Poškozená chrupavka

K poškození chrupavky nemusí dojít jen vlivem úrazu, ale i postupným opotřebením, které může být patrnější už kolem čtyřicítky. Objevit se může například ranní ztuhlost nebo bolest kloubů při pohybu.

K tomuto jevu může dojít například vlivem nadměrného opotřebení, ke kterému došlo následkem sportu nebo fyzicky namáhavé práce. (Skladníci, dělníci, zedníci, ale i pracovníci v sociálních službách.) Také se ale může projevit některá z chronických chorob pohybového ústrojí, která nemusí být léčitelná. Velkým strašákem je například artróza či artritida.

Problém těchto chorob spočívá v tom, že na ně zatím neexistuje žádná léčba, díky které by bylo možné je zastavit. S lékařem proto budete společně pracovat na tom, aby nemoc nepostupovala tak rychle. Mnohé nemoci chrupavky a kloubů navíc nemají dlouhou dobu žádné konkrétní příznaky, takže se na ně obvykle přijde až ve chvíli, kdy značně postoupí.

Prasklá chrupavka

Aktivní sportovci a lidé, kteří přepínají své fyzické síly, by si měli dát pozor i na vážné úrazy pohybového aparátu, během kterých může hrozit i prasknutí chrupavky nebo jiné akutní poškození. V takovém případě může být jediným řešením často jen operace.

Jaké jsou nejčastější příčiny poranění?

Než přijde na řadu regenerace chrupavky a způsob, jak k ní můžeme svými vlastními silami přispět, je důležité pochopit, jaké faktory představují pro normální stav chrupavky zvýšené riziko.

Mezi běžné příčiny problémů patří například:

  • Velké opotřebení chrupavky (například vlivem zvýšené zátěže či věku)
  • Dědičnost
  • Špatné postavení kloubů (například i vlivem špatné obuvi, posedu a postoje)
  • Zánět kloubů
  • Mikrotrauma
  • Porucha metabolismu
  • Specifická funkce imunitního systému (tělo může napadat samo sebe)
  • Úraz

Jak je tedy vidět, některé rozhodující skutečnosti, které mohou mít na funkci chrupavky vliv, nelze ovlivnit. (Například dědičnost.) To by nás ale nemělo odrazovat od cílené kontroly stavu kloubů a od správné péče o ně. Protože i když nám ne vždy hraje všechno do karet, můžeme svou snahou alespoň přijatelně snížit pravděpodobnost některých jevů.

Je možné chrupavku obnovit?

Obnova chrupavky jako takové není úplně pravděpodobná, protože tato část těla není napojena na krevní oběh. Na druhou stranu, lékař vám může doporučit metody, během kterých je obnova chrupavky možná ve speciálních podmínkách.

V současné době existuje:

  • Injekce s kyselinou hyaluronovou
  • Operace kloubů a chrupavky
  • Lék na předpis od lékaře (obvykle ho vystaví specialista v závažných případech)

Vzhledem k tomu, že tyto způsoby léčby chrupavky představují poměrně velký zásah do těla, k žádné z nich se nedostanete bez pravidelného docházení ke specialistovi, který bude průběžně kontrolovat váš zdravotní stav. (Často jde o ortopeda či o revmatologa.)

Jak vyživit kloubní chrupavku?

I když si nemůžeme nechat v těle vyrůst novou chrupavku, neznamená to, že o ni nemůžeme každý den pečovat. Ať už patříte k aktivním sportovcům, k lidem, kteří mají namáhavé zaměstnání, či k těm, kteří se už léčí s nějakým problémem s pohybovým aparátem u lékaře, můžete vyzkoušet dlouhodobé užívání kvalitní (vícesložkové) kloubní výživy, jejíž složení podporuje bezbolestný a plynulý pohyb. V případě, že už nějakým onemocněním trpíte, nevyléčí vás z něj, ale může vhodně doplnit konzervativní léčbu, kterou vám naordinuje specialista.

Jak si ale z těch všech existujících kloubních výživ vybrat takovou, která vám nabídne vše, co vaše tělo potřebuje? Nejlépe se orientujte podle jejího složení, ve kterém by neměly chybět důležité látky.

Patří k nim:

  • Kyselina hyaluronová
  • Kolagen
  • Glukosamin sulfát
  • Chondroitin sulfát
  • MSM
  • Vitamín C
  • Kurkumin

Také nezapomínejte na přiměřenou pohybovou aktivitu (jóga, plavání…) a na dostatek odpočinku.

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Chrupavka – Chrupavka (česky)

https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/3590 – Chrupavka (česky)

https://ortopedickeoperace.cz/kloubni-chrupavka-projevy-diagnostika-a-moznosti-osetreni-poskozene-chrupavky-u-kolena/ – Problémy s kloubní chrupavkou (česky)