CategoriesZdraví

Nejlepší kloubní výživa: Jaké látky v ní nesmí chybět?

kloubní výživa

Výživa na klouby může mít mnoho podob. Zatímco někdo dává přednost její formě v prášku, který se rozmíchá ve vodě, další nedají dopustit na tradičnější kapsle, které se zapíjí dostatečným množstvím tekutiny. To, co odlišuje dobrou kloubní výživu od té méně kvalitní, je však její složení. Víte, co by v ní nemělo chybět a proč?

Kloubní výživa pro lidi by měla být co nejkomplexnější. Měla by obsahovat vitamíny, ale i další látky, které se přirozeně nachází v lidském těle, ale s postupujícím věkem může být jejich produkce již nedostačující pro pokrytí běžné potřeby. Zároveň je důležité podotknout, že není vhodné sahat po přípravcích, které jsou primárně určeny pro zvířata. Nejčastěji pro koně. Nejen, že je nutné v takové situaci bedlivě odměřovat dávku, ale také vám taková výživa nebude chutnat a může vám způsobit zažívací potíže. Člověk prostě a jednoduše nikdy nebude stejný, jako dobře stavěný hnědák nebo bělouš.

Přísná kritéria výběru byste měli mít i v případě, že vám doma chybí kloubní výživa pro sportovce a chcete tento nedostatek v dohledné době rychle dohnat. Ne vždy se totiž vyplatí kupovat to, co je nejlevnější. Případně to, co má na obalu logo a jméno známé značky. Speciálně, pokud složení neodpovídá cenovce.

Kdo může kloubní výživu zkusit zařadit do životosprávy? A co by v ní určitě nemělo chybět?

Co je to kloubní výživa?

Kloubní výživa je doplněk stravy, který se dá sehnat ve volném prodeji po internetu nebo v lékárně. Případně v obchodě se zdravou výživou a podobně. Ve složení obvykle mívá jednu a více látek, cílem jejichž doplňování je podpora pohybového aparátu, kostí, chrupavek a podobně. Jejich složení se může velmi lišit, proto je tak důležité se před nákupem a v jeho průběhu informovat o tom, co je uvnitř. Některé látky mají synergický efekt (platí to třeba o vitamínu K a D). Proto je žádoucí, aby tyto látky byly ve složení vedle sebe a nemuseli jste je doplňovat z jiných zdrojů, což může být v případě, že tomu tak není, nutné.

Kdy kloubní výživa pomůže?

Užívání kloubní výživy může mít smysl v mnoha různých situacích. Například kloubní výživa pro seniory může mít smysl, pokud trpíte každodenní ztuhlostí a bolestí při pohybu. Bát se jí nemusíte ani tehdy, kdy se u lékaře dlouhodobě léčíte s nějakým zdravotním problémem, který se týká funkce pohybového ústrojí. I když vás kloubní výživa nevyléčí, může vhodně doplnit konzervativní léčbu.

Také ale můžete k jejímu užívání přistoupit tehdy, když se věnujete nějakému sportu nebo fyzicky namáhavé práci, která může klást zvýšené nároky na vaše tělo. (Například vás mohou více bolet kolena a záda.) Samozřejmě ale můžete kloubní výživu brát i ve chvíli, kdy vás nic nebolí a chcete pro sebe jen udělat něco trochu navíc.

Kdo by ji měl užívat?

Každý, kdo cítí potřebu, že by chtěl či měl. Pouze u dětí, těhotných a kojících je potřeba se předem poradit s lékařem. Řada doplňků stravy však myslí i na tyto skupiny a má pro ně přizpůsobenou svou nabídku.

Jaké látky by měla obsahovat?

Glukosamin sulfát

Glukosamin sulfát je látka, která je tvořena řetězcem cukrů a bílkovin. Tělo ji potřebuje pro udržení normálního stavu kloubů, vazů a šlach, proto se zcela odůvodněně přidává do přípravků na klouby, ve kterých se přirozeně nachází. Jeho role v kloubech je dost zásadní, protože je potřeba pro normální hydrataci chrupavek (zadržuje vodu), takže je tkáň pružná, může dobře absorbovat nárazy a zabraňovat tření.

Také ale může podpořit jedince, kteří se dlouhodobě léčí s onemocněním kloubů, jež způsobuje záněty, protože může podpořit jejich normální funkci.

Chondroitin sulfát

Souputníkem glukosaminu je chondroitin sulfát, který je taktéž zastoupen v mezibuněčné hmotě chrupavky. Jelikož má silný záporný osmotický náboj, taktéž přispívá k zadržování vody, takže chrupavka je pružná a odolná. Chondroitin sulfát se dále nachází i v pojivových tkáních. Jeho přidávání do doplňků stravy na podporu kloubů má tedy opět dobrý důvod.

MSM

MSM je zkratka pro mnohem delší název Methylsulfonylmethan. Jde o organickou sloučeninu síry, která se opět používá s jinými látkami ve složení kloubních výživ. Vzhledem k tomu, že se nejčastěji jeho užívání doporučuje při problémech, jejichž projevem mohou být kloubní záněty a zhoršená pohyblivost, také byste ho měli mít na svém seznamu.

Kolagen a vitamín C

Kolagen, to je látka, kterou zná od poslechu snad každý. A speciálně ženy, které mají zájem o redukci vrásek a o podporu plnosti pokožky, která je v mládí kolagenu plná. Jenže, i když jde o přirozenou součást lidského těla, jeho produkce klesá zhruba od 25 let. S narůstajícím věkem však jeho potřeba spíš narůstá, takže přirozená produkce nedokáže kvalitně uspokojit přirozenou poptávku po něm. A právě proto je tak důležité, abychom ho do těla doplňovali z vnějšího zdroje. Tím může být právě kloubní výživa, protože i klouby kolagen potřebují jako sůl.

Aby to ale bylo ještě trochu komplikovanější, není kolagen jako kolagen. Některé typy jsou vhodné především na pokožku a vlasy, další spíše na pohybový aparát. Z toho důvodu primárně vyhledávejte kloubní výživy, které mají ve složení jak kolagen typu I, tak kolagen typu II. Kolagen by navíc měl být hydrolyzovaný, protože pak se lépe vstřebává. Původem může být mořský nebo hovězí, existují ale i jeho další typy.

Ovšem, to není všechno. V kloubní výživě by měl být u kolagenu uveden ve složení i vitamín C, který je velmi důležitý pro jeho správné vstřebávání a produkci v těle. Pokud tam není, zvažte, že ho budete doplňovat z jiného zdroje. (Ovoce, jiný doplněk stravy…) I když to není nepřekonatelný problém, jeho absence ve složení snižuje pohodlí a uživatelskou přívětivost.

Boswellia Serrata

Boswellia Serrata je jiný název pro kadidlovník pilovitý, který jste už ve složení kloubní výživy také už možná někdy viděli. Tato rostlinná složka obsahuje boswellové kyseliny, které mohou opět přispět k podpoře konzervativní léčby chronických problémů s pohybovým ústrojím.

Kurkumin

Další látkou, která vás může ve složení kloubní výživy možná trochu překvapit, je kurkumin, který obsahuje kurkuma. (Ano, to žluté koření, co příjemně voní a je tak oblíbené v indické kuchyni.)

Kurkuma se často používá v lidové medicíně některých národů, a to právě kvůli kurkuminu. Proto se o tuto složku začali postupně zajímat i odborníci. Jedné studie s ním se účastnili lidé (139) s alespoň střední bolestí kloubů. V průběhu zkoumání jim bylo po dobu jednoho měsíce podáváno NSAID (nesteroidní protizánětlivý lék) diklofenak (50 mg, dvakrát denně) nebo kurkumin (500 mg, třikrát denně).

Oba zvolené postupy pomohly zmírnit projevy artritidy, a to ve velmi podobné míře. U skupiny, která užívala kurkumin, to bylo 94 %, a u skupiny, která užívala léky, to bylo 97 %. Pociťovaná míra úlevy byla stanovena alespoň na 50 %. Skupina, která užívala kurkumin, pak také hlásila menší míru žaludečních potíží. Zhruba 28 % účastníků, kteří byli ve skupině s NSAID, problémy se žaludkem během užívání mělo. Skupina, která užívala kurkumin, pak také zhubla 2 % tělesné hmotnosti.

Kyselina hyaluronová

Další látkou, kterou možná budete znát spíše z pečující a vlasové kosmetiky, je kyselina hyaluronová. I ona ale může (pro někoho možná překvapivě) podpořit normální stav pohybového ústrojí.

Kyselina hyaluronová je součástí synoviální tekutiny kloubů. To je technicky vzato něco jako kloubní mazivo, které je důležité pro normální lubrikaci kloubů, na které je závislý plynulý pohyb. Nejde ale technicky vzato o tekutinu v pravém slova smyslu, protože se svou konzistencí nejvíc podobá vaječnému bílku.

Doplnění kyseliny hyaluronové tedy může podpořit její produkci a omezení tření kloubů v průběhu pohybu.

Zinek

Zinek je živina, kterou si mnoho lidí primárně spojuje s normálním vzhledem pokožky, imunitním systémem a s normálním stavem reprodukčního systému. Ve skutečnosti je ale tato látka hodně důležitá i pro naše pohybové ústrojí. Může například přispět k rychlejšímu hojení ran.

Kromě jiného, studie odhaluje, že poškození tkáně související s osteoartrózou je způsobeno molekulární cestou, která se podílí na regulaci a reakci na hladiny zinku uvnitř buněk chrupavky. Protein zvaný ZIP8 transportuje zinek uvnitř těchto buněk a spouští kaskádu molekulárních událostí, které vedou k destrukci chrupavkové tkáně u myší. Zjištění by mohla vést k nové generaci terapií osteoartrózy.

Vitamín K2

Kvalitní kloubní výživa, do které se vyplatí investovat prostředky, by se také neměla obejít bez méně známého vitamínu K2, který je důležitý pro podporu normálního stavu kostní hmoty. Primárně se rozpouští v tucích, takže bychom to s jeho přijatým množstvím neměli nijak přehánět.

Mezi jeho hlavní účinky patří:

  • Podpora mineralizace kostí (zachytává vápník a váže ho v nich)
  • Podpora buněčného růstu
  • Podpora metabolismu proteinů cévní stěny

Málokdo ví, že vitamíny K ve skutečnosti existují dva. Vitamín K1 se nachází například ve vojtěšce. Vitamín K2 je pak vytvářen zvířaty z vitamínu K1. Vitamín K2 pak rozdělujeme ještě na základě označení MK + číslo. (MK-4, MK-7, MK-8 a další.) Číslo označuje počet izoprenových jednotek. Bakterie v lidském organismu umí produkovat MK-4, ale ne v dostatečném množství.

A tohle není jediný rozdíl mezi vitamínem K1 a vitamínem K2. Vitamín K1 se ve větší míře podílí na normální srážlivosti krve. Vitamín K2 je zase důležitější pro kosti a pro jejich normální mineralizaci. Z toho důvodu se přidává právě do doplňků stravy na pohybový aparát.

Vitamín D3

Asi nemusíme nikomu příliš dlouze vysvětlovat důležitost doplňování vitamínu D3, který tělo potřebuje pro zajištění širokého spektra dalších důležitých procesů.

Tělo ho využívá pro:

  • Zvýšení vstřebatelnosti vápníku, hořčíku a fosforečnanů
  • Normální stav imunity
  • Normální stav kostní hmoty
  • Udržení normální nálady

Zajímavostí je, že vitamín D si tělo dokáže v některých situacích vyrobit i svépomocí, je však důležité, aby byla kůže vystavena přímému slunečnímu záření. To však nemusí být v některých měsících dostatečně silné a dlouhé na to, aby se dokázala pokrýt naše potřeba. Proto můžeme mít mimo jiné v zimních měsících i horší náladu než na jaře a v létě, kdy je slunečního svitu dostatek.

Zároveň je ale třeba být na pozoru, protože neuvážené vystavování kůže slunečnímu záření může zvyšovat (a zvlášť u světlých fototypů) riziko rakoviny kůže. Slunit bychom se tedy měli především s rozvahou a měli bychom část vitamínu D3, a to třeba i v zimě, doplňovat z dalšího zdroje.

Stejně, jako je tomu u vitamínu K, má vitamín D několik typů a taktéž jde o vitamín, který je rozpustný v tucích. Z toho důvodu opět není příliš vhodné ho tělu dodávat v příliš vysokých dávkách, protože hrozí, že ho budete mít víc, než by bylo potřeba.

Kloubní výživa pro koně vs. pro lidi

Ne všechny kloubní výživy, které jsou na našem trhu dostupné, mají takovou cenovku, aby si je mohli dovolit užívat skutečně všichni, kteří o to projeví zájem. A tak někoho velmi vynalézavého napadlo, že může zkusit užívat, mnohdy levnější, kloubní výživu pro koně. Vždyť, proč ne, když složení vypadá skoro stejně! Kde je háček? Na lidech se určitě snaží někdo pouze vydělat!

Jenže, jak už bylo řečeno v úvodu tohoto článku, člověk není kůň. Má diametrálně odlišnou velikost těla, což znamená, že případní zájemci musí velmi důkladně vypočítat správnou velikost dávky. Koňská dávka výživy by vás totiž taky mohla celkem snadno porazit. (Kůň je ale stále velikosti lidského těla blíž, než je třeba takový pes a kočka. Proto není psí výživa u lidí tak populární, protože by ubývala rychleji.)

Vzhledem k tomu, že praxe užívání kloubní výživy pro zvířata lidmi byla velmi častá a lékaři se s ní ve svých ordinacích setkávali na pravidelné bázi, k tomuto trendu se před časem dokonce vyjádřilo Ministerstvo zdravotnictví, které tento postup nedoporučilo.

Mezi hlavní rizika patří špatné přepočítání dávky na člověka. I sebelepší výpočet nikdy nebude zcela přesný. Také počítejte s tím, že zvířata nepotřebují dochucení, takže ani samotné užívání pro vás nejspíš nebude ničím dvakrát příjemným. Někteří odborníci navíc uvádí, že existuje odlišnost mezi lidskou a koňskou chrupavkou. I z toho důvodu by tedy tento trend nedoporučovali následovat.

Která kloubní výživa je nejlepší?

Pokud bychom vám mohli něco poradit, vždy si vybírejte kloubní výživu pro lidi. To je první předpoklad, že jste sáhli po správném typu výrobku.

Dále pak také určitě hleďte na složení, ve kterém by se měly v ideálním případě nacházet všechny výše uvedené látky, u kterých jsme vám poměrně detailně popsali jejich potenciální přínos, kvůli kterému ve formulaci výživy na klouby jsou.

Pokud bychom si to tedy měli shrnout, neunáhlujte se a před nákupem se ujistěte, že výživa na klouby obsahuje maximum z níže uvedeného seznamu:

  • Glukosamin
  • Chondroitin
  • MSM
  • Kolagen
  • Vitamín C
  • Zinek
  • Vitamín K2
  • Vitamín D3
  • Kurkumin
  • Kadidlovník (Boswellia Serrata)
  • Kyselina hyaluronová

Kloubům také uděláte dobře, když ztratíte přebytečnou hmotnost. Každé kilo navíc pro ně totiž představuje zátěž. Také si zvolte správný druh pohybu. Pokud vás klouby hodně bolí, dobrou volbou pro vás může být svižnější chůze, nordic walking s hůlkami, jóga nebo plavání.

Zdroje informací

https://www.ikem.cz/cs/kloubni-vyziva/a-4433/ – Kloubní výživa (česky)

https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/2068 – Synoviální tekutina (česky)

https://www.lidovky.cz/domov/lide-hojne-uzivaji-vyzivu-pro-kone-veterinari-se-na-ucincich-neshodnou.A160608_121551_ln_domov_ele – Alavis pro zvířata (česky)

https://www.health.harvard.edu/blog/curcumin-for-arthritis-does-it-really-work-2019111218290 – Kurkumin a bolest kloubů (anglicky)

https://www.sciencedaily.com/releases/2014/02/140213122354.htm – Je zinek chybějícím prvkem při léčbě problémů s klouby? (anglicky)