CategoriesZdraví

Kurkuma: Znáte její účinky na zdraví a klouby?

kurkumin kurkuma

Už jste někdy byli v indické restauraci a personál před vás po objednávce položil pořádně velkou misku zlatavého kari? Možná jste to nevěděli, ale jeho barvu mu dodává kurkuma, která je velmi oblíbeným a chutným kořením. Kromě jiného obsahuje kurkumin, který má široké uplatnění v lidové medicíně. Víte, co nám může nabídnout?

Kurkuma je koření, se kterým se setkáme v každém běžném obchodě. Používá se především v indické kuchyni, ale někteří našinci po ní rádi sahají i při vaření běžných domácích jídel. Vzhledem k tomu, že poměrně dost barví, dá se používat i na přírodní barvení oděvů a dalších tkanin.

Ke kurkumě se však upírá zrak lidí i z jiného důvodu. Obsahuje totiž látku, které se říká kurkumin, a která se uplatňuje nejen v přírodní, ale i v západní medicíně.

Tak se pohodlně posaďte a pojďte se spolu s námi podívat, co vám může vlastně všechno nabídnout.

Co je to kurkuma?

Kurkumě se někdy říká indický šafrán. Jde o kořen, který se nejčastěji suší a mele, takže následkem toho vzniká žlutavý prášek, který se dá použít například do již zmíněného kari. Nebo pro ono barvení tkanin. Dokonce někdy slouží i jako přírodní barvivo do potravin. Těstoviny jsou po ní hezky žluté a polévka, která ji obsahuje, bude na první pohled také vypadat o poznání chutněji.

Ve východní lidové medicíně se pak kurkuma poměrně běžně používá do takzvaného zlatého mléka (přidává se do něj kromě kurkumy i zázvor, kardamom, chilli a pepř). Tento nápoj má mít stimulační efekt a také se někdy užívá v době nachlazení.

Kurkuma vs. kurkumin

Hlavní aktivní látkou v kurkumě je takzvaný kurkumin. Jde o přírodní žluté barvivo, kterému se připisují pozitivní účinky. V lidovém léčitelství se například podával na utišení poporodních bolestí. Údajně má také působit jako repelent proti mravencům. Zajímavostí je, že kurkumin platí za významný antioxidant. Právě proto se zkoumá jeho možnost použití i v rámci západní medicíny.

I přesto, že kurkuma patří mezi zdroje kurkuminu, je vhodnější, když ho budete hledat samostatně v doplňcích stravy, kterých je poměrně často běžnou součástí.

Nejlepší účinky kurkuminu

Kurkuma s kurkuminem může v některých případech podpořit normální trávení. V případě, že se kombinuje spolu s černým pepřem, může podpořit tvorbu žluči. Výhodná může být i jako antioxidant. V tomto případě se někdy dává na roveň se známějším resveratrolem. V takové situaci může podpořit normální stav imunity a boj těla proti působení volných radikálů.

Dále může podpořit normální duševní rovnováhu a oběhový systém. Jak už navíc bylo řečeno, zlaté mléko s kurkumou se někdy podává při nachlazení a při problémech s dýchacími cestami.

Kurkumin na klouby a záněty

Bylo prokázáno, že kurkumin pomáhá při bolestivých příznacích osteoartrózy i revmatoidní artritidy. To je z velké části způsobeno jeho protizánětlivými vlastnostmi. Zánět se může projevovat zarudnutím, otokem, teplem v postižených kloubech, bolestí kloubů a jejich ztuhlostí. Několik studií prokázalo, že kurkumin je účinný při zmírňování těchto příznaků zánětu.

Ve studii na lidech s osteoartrózou se kurkumin ukázal být účinnější při tlumení bolesti než placebo a výzkum také zjistil, že jeho účinek je podobný účinku nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID).

Jak ho správně užívat?

Všeho moc škodí. Tedy, i přehnaný přísun kurkuminu. Z toho důvodu je uživatelsky vhodnější vyzkoušet dlouhodobé užívání vícesložkové kloubní výživy, která kromě kurkuminu obsahuje i další pro pohybový aparát důležité látky.

Ve složení tedy kromě kurkuminu hledejte i:

  • Chondroitin
  • Glukosamin
  • MSM
  • Kyselinu hyaluronovou
  • Vitamín C
  • Kolagen
  • Kadidlovník pilovitý

Kloubům také uděláte dobře, když si několikrát týdně naordinujete přiměřený pohyb, který zajistí, že se bude lépe distribuovat kloubní tekutina. Také dojde k posílení svalů, které klouby udrží ve správné pozici.

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kurkumin – Kurkumin (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kurkuma – Kurkuma (česky)

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-curcumin – Benefity kurkuminu (anglicky)