CategoriesZdraví

Jak efektivně bojovat s bolestí kolene? Vsaďte na kloubní výživu

bolest kolene

Bolí vás v poslední době koleno a začínáte mít podezření, že by se za tímto jevem mohl schovávat nějaký závažnější problém? Pokud ano, kde vzít jistotu? A jak se v takové situaci vlastně správně zachovat? Vše podstatné, co o tomto typu bolesti potřebujete vědět, vám nastíníme níže.

Kolena jsou relativně velké a důležité klouby, bez kterých by nebyla možná vzpřímená chůze a postoj. Mezi jejich důležité úkoly patří dostatečná odolnost, díky které na sebe mohou rovnoměrně rozložit celou váhu těla. A v případě potřeby ji pak dovedou správným způsobem rozpohybovat.

I přes tuto sílu však nejsou kolenní klouby zcela nezničitelné. Vlastně se celkem často stává, že vlivem pracovního zatížení a sportu dochází k jejich poškozování a oslabování, s jehož následky se pak můžeme v nějaké formě potýkat až do konce života.

Než se ale odhodláme navštívit odborníka, občas to může chvíli trvat. Problémy s koleny totiž mohou začít velmi pozvolna a nenápadně. Můžeme mít tedy tendenci to různě omlouvat.

Abyste neztráceli drahocenný čas, vše, co je dobré o bolesti kolen vědět, vám prozradíme v následujících několika odstavcích.

Jak se projevuje bolest kolene?

Nehledě na to, co bolest kolene způsobilo, bývají její projevy u lidí poměrně podobné. 

Objevit se může třeba:

 • Bolest
 • Pocit sníženého rozsahu pohybu
 • Neschopnost nohu používat (takže na ni třeba nemůžete plně došlápnout a rozložit váhu)
 • Otok
 • Zarudnutí
 • Pocit tepla na dotek
 • Píchání
 • Neschopnost natáhnout nohu nebo ji pokrčit
 • Vydávání podezřelých zvuků (lupání, praskání…)

Varovným znamením je pak i podezřelá změna tvaru kolene nebo jeho velikosti, ve srovnání s tím, kterému nic není.

Bolest v klidu

Některé jedince může velmi trápit bolest kolene v klidu.  Například v noci. Druh bolesti přitom ani moc nehraje roli, protože nepohodlí se může ozývat zezadu, na vnitřní straně nebo na vnější straně kolene. Tuto informaci si ale určitě dobře zapamatujte a řekněte ji lékaři, protože ten může v závislosti na tom, kde se bolest ozývá nejsilněji, správně vyhodnotit její primární příčinu.

Někdy se dokonce stává, že bolavou nohu má člověk celý den. Přítomnost bolesti si ale začne plně uvědomovat až ve chvíli, kdy nic neodvádí jeho pozornost. A to se typicky děje ve večerních a nočních hodinách.

Problémy s koleny mohou začít velmi pozvolna a nenápadně.

Bolesti při pohybu/sportu

Bolí vás noha při pokrčení, při dřepu nebo při chůzi? Pak může jít o projev přetížení nebo mechanického poškození chrupavek či kloubů.

V případě, že je bolest náhlá a intenzivní, a v případě, že je vám z minuty na minutu znemožněno na nohu došlápnout nebo se vůbec postavit, jde s velkou pravděpodobností o úraz. Bolest se nikdy nesnažte překonat na sílu. Místo toho se posaďte a přivolejte pomoc.

5 nejčastějších příčin bolesti kolene

příčiny bolesti kolene

Běžecké/skokanské koleno

Odborně patelární tendinitida, je jedním z nejběžnějších typů bolesti kolene u sportovců. Tento typ bolesti kolene se poměrně často objevuje za kolenní čéškou. Objevit se ale může i křupání a bolest, která vystřeluje do dalších částí kloubu.

Mezi hlavní příčiny tohoto problému patří:

 • Přetěžování kolen
 • Posunutí čéšky
 • Špatný způsob chůze
 • Oslabení stehenních svalů

V případě, že budete dostatečně odpočívat a nebudete se moc přepínat, tento problém může zmizet během několika týdnů.

Osteoartróza

Tato nemoc je poměrně obvyklá ve stáří, které může doprovázet nejedno onemocnění pohybového ústrojí.

Ve zdravém kolenním kloubu měkké tkáně, včetně chrupavky, tlumí tři kosti (stehenní kost, holenní kost a čéšku). Tyto tkáně jsou tlumiči nárazů, které podpírají váhu vašeho těla při chůzi nebo pádu. Chrupavka v koleni ho pomáhá ohýbat, aniž by kosti o sebe drhly a docházelo k nežádoucímu tření.

Při osteoartróze kolene se tyto měkké tkáně postupně opotřebovávají. To může vést k tomu, že se kolenní kosti o sebe třou, což vede k podráždění, zánětu a bolesti. Mezi hlavní projevy osteoartrózy patří především pocit ztuhlosti. Také se ale může objevit například otok.

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritidu míváme spíš spojenou s drobnými klouby na rukou, ale postihnout může i jakékoliv další, které v těle máme.

Ve srovnání s předchozími problémy se RA považuje za autoimunitní onemocnění, u kterého zatím ale nebyl plně pochopen jeho primární spouštěč. Léčba pak zahrnuje prostředky ke zmírnění zánětů a bolesti.

Kloubům můžete nabídnout na podporu jejich normální funkce kvalitní vícesložkovou kloubní výživu.

Bursitida

Nebo také zánět tíhového váčku. Tento problém může způsobit bolestivý otok nad čéškou nebo na straně kolene. A jak bursitida vzniká? V koleni jsou malé váčky s tekutinou, které umožňují hladké klouzání šlach po kloubech. Tyto váčky se nazývají bursy. Při bursitidě jsou tyto váčky s tekutinou podrážděné a otékají, což vytváří tlak na přilehlé části kolene.

Ve srovnání s chronickými chorobami pohybového aparátu není bursitida nevyléčitelná. Problém však může spočívat v tom, že se může pravidelně vracet. Jakmile se tedy u vás jednou objeví, měli byste na sebe začít dávat trochu větší pozor.

Dna

Dna je bolestivá forma zánětlivé artritidy, která obvykle postihuje palec u nohy, ale může se rozvinout v jakémkoli kloubu, včetně kolena. Při vysoké hladině kyseliny močové v těle se v kloubu tvoří ostré krystaly, které způsobují náhlé záchvaty bolesti, otoky a citlivost.

Příznaky obvykle zahrnují intenzivní bolest, otok, zarudnutí a teplo na dotek. Vzplanutí dny začíná náhle a může trvat několik dní nebo týdnů, po nichž následují týdny, měsíce nebo roky remise. Právě to činí z dny poměrně záludné onemocnění, protože lidé si mohou před její oficiální diagnostikou myslet, že jejich problém zmizel. Zatím ale netuší, že se za nějakou dobu zase vrátí.

Dna se dá léčit s asistencí lékaře, počítejte ale s tím, že se během ní běžně uplatňuje dieta.

3 tipy, jak se zbavit bolesti kolene

Kloubní výživa

Ať už se řadíte k aktivním sportovcům, seniorům nebo těžce fyzicky pracujícím lidem, kteří dennodenně odvádí náročnou práci ve skladu, ve výrobě nebo v jiném průmyslovém a výrobním odvětví, kloubům můžete nabídnout na podporu jejich normální funkce kvalitní vícesložkovou kloubní výživu.

Ta by měla určitě obsahovat látky, jako:

 • MSM
 • Kolagen
 • Glukosamin
 • Chondroitin
 • Kurkumin
 • Kadidlovník pilovitý

Také nezapomínejte na to, že by se měla užívat ve stanoveném množství každý den. A nejlépe dlouhodobě.

Odpočívejte, ale ne moc

Někteří lidé se domnívají, že nejlepším řešením bolavého kloubu je kompletní vyškrtnutí všech pohybových aktivit. Samozřejmě, pokud jde o zlomeninu nebo o nějaký vážný problém, na který vám lékař na přechodnou dobu klid výslovně nařídil, pak je vhodné se jeho doporučení držet.

Nenechte se ale svést představou, že na jiné problémy to stačí. Naopak může být žádoucí se i přes případné potíže pravidelně pohybovat. Nemusí jít ale o žádný extrémní druh sportu. Vhodné mohou být kondiční procházky, plavání a další nenáročné druhy cvičení, které posilují svaly a kosti, a které podporují promazávání kloubů kloubní tekutinou.

Pozor na váhu

Z dlouhodobého pohledu je důležité také sledovat svou tělesnou hmotnost, která by se měla držet ve zdravých mantinelech. Nezapomínejte totiž na to, že kolena musí mezi sebe rozložit každé kilo, které máte nad normu. A i to přispívá k jejich nadměrnému zatěžování.

Co si z toho tedy vzít? Že vyzkoušení kloubní výživy lze doplnit dalšími tipy z článku, které mohou v krizových momentech zahrnovat i návštěvu lékaře.

Zdroj informací

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/knee-pain/symptoms-causes/syc-20350849 – Bolest kolene (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/throbbing-knee-pain-at-night-5112675 – Co způsobuje noční bolest kolene (anglicky)

https://www.webmd.com/pain-management/knee-pain/knee-pain-dos-and-donts – Co dělat a nedělat při bolesti kolene (anglicky)